O oddziale | Algonquin

Witajcie w najmłodszej, ale prężnie działającej od 2018 r. lokalizacji Wyspy Dzieci w Algonquin. Tu, w przyjaznej atmosferze, pod opieką świetnie przygotowanych i doświadczonych pedagogów, dzieci mogą swobodnie rozwijać swoje talenty i umiejętności, uczyć się funkcjonowania nie tylko w swojej grupie wiekowej, ale i większej społeczności szkolnej. Dbamy o to, by nasi podopieczni czuli się bezpiecznie, powoli i w przyjaznej atmosferze oswajali się ze światem, a także poznawali siebie i zaczynali rozumieć własne emocje i odczucia.

– Mózg człowieka rozwija się w 95% do piątego roku życia, dlatego zdajemy sobie sprawę, jak ważna jest nasza rola w rozwoju najmłodszych – wyjaśnia Małgorzata Karpiński, dyrektor placówki.

Porozumienie między kulturami

Dzięki naszej szkole, polonijni rodzice z dalszych chicagowskich przedmieść, mają okazję umożliwić swoim pociechom kontakt z żywym językiem polskim, jednocześnie dbając o porozumienie między kulturami. Celebrujemy polskie i amerykańskie święta oraz tradycje. Organizujemy wiele tematycznych imprez i uroczystości. Zajęcia w młodszych grupach odbywają się w języku polskim, natomiast starsi uczniowie (PreK i K) mogą uczestniczyć w zajęciach anglojęzycznych i rozwijać swoje umiejętności pod okiem dwujęzycznych nauczycieli.

Być może w niedalekiej przyszłości powstanie klasa dla anglojęzycznych trzylatków, jesteśmy otwarci na potrzeby uczniów i ich rodzin.

Bogaty plan dnia

Program nauczania obejmuje język polski (i/lub angielski), matematykę, kulturę, elementy muzyki, rytmiki i sztuki oraz aktywność fizyczną. Mamy w pełni wyposażoną salę gimnastyczną, dwa place zabaw, duże i pełne kolorów sale lekcyjne. Często wychodzimy na spacery, tworzymy projekty i po prostu razem się bawimy. Codziennie czytamy dzieciom książki. Chcemy, by Wyspa Dzieci stała się ich drugim domem. Oferujemy lekcje tańca, sezonowe sesje fotograficzne dla rodzin, wycieczki klasowe i obozy letnie.

Dzień na Wyspie Dzieci trwa od 7 rano do 6 po wieczorem, program edukacyjny dla przedszkolaków, preK oraz zerówki realizujemy między 9.30 a 2.30. Wszyscy “mieszkańcy” mogą liczyć na domowe posiłki, przygotowywane codziennie w tutejszej kuchni. Najmłodsi “mieszkańcy” mają zaledwie sześć tygodni, najstarsi ukończyli sześć lat.

Grupy

“Trzy rzeczy zostały z raju: gwiazdy, kwiaty i oczy dziecka” – Dante

Słoneczka mogą w każdej chwili liczyć na opiekę wykwalifikowanego opiekuna i doświadczonego pedagoga, który ściśle współpracuje z rodzicami, zna przyzwyczajenia i potrzeby swoich podopiecznych. Nie zabraknie im również ciepła, bezpieczeństwa, spacerów oraz zabaw, stymulujących całościowy rozwój malutkiego człowieka.

“Naucz mnie sztuki małych kroków” – Antoine de Saint- Exupery

Dla wielu Bąbelków pobyt w naszej placówce to pierwsze godziny spędzone z dala od rodziców, dlatego ich wychowawczynie robią wszystko, by były to godziny wyjątkowe. Maluchy tańczą, klaszczą w rytm muzyki, chodzą na spacery i świetnie się bawią, co znakomicie stymuluje ich wszechstronny rozwój. Już kilkumiesięczne bobasy uwielbiają towarzystwo innych dzieci, dlatego choć Bąbelki jeszcze nie umieją tak naprawdę bawić się z rówieśnikami, mają okazję obserwować i cieszyć się towarzystwem kolegów. Specjalnie przygotowany pokój pełen odpowiednich dla tej grupy wiekowej zabawek oraz fachowa opieka sprawiają, że Wyspa Dzieci staje się ich drugim domem.

“Dziecko to uwidoczniona miłość” – Novalis

Wychowywanie dwulatków to prawdziwe wyzwanie dla rodziców i pedagogów, wymagające olbrzymich pokładów ciepła i cierpliwości. Misie powoli zaczynają przyzwyczajać się do szkolnego planu zajęć: ustawiają się w pary, siadają na macie i biorą udział w zorganizowanych przez wychowawczynie kreatywnych zabawach. Stymulowanie prawidłowego rozwoju mowy i nauka przez zabawę to część “wyspowego” curriculum. Ważne jest, by dzieci uczyły się samodzielności oraz właściwych relacji z otoczeniem i rówieśnikami.

“Mądrością dziecka jest ufność” – Jan Twardowski

Tygryski to nasza najnowsza grupa. Dwulatki powoli zaczynają przyzwyczajać się do codziennego planu zajęć: ustawiają się w pary, siadają na macie i biorą udział w zorganizowanych przez wychowawczynie kreatywnych zabawach. Stymulowanie prawidłowego rozwoju mowy i nauka przez zabawę to część “wyspowego” curriculum. Ważne jest, by dzieci uczyły się samodzielności oraz właściwych relacji z otoczeniem i rówieśnikami.

“Jedynie dzieci wiedzą, czego szukają” – Exupery

Wychowawczynie Krasnali zwracają szczególną uwagę na budowanie właściwych relacji oraz umiejętności współżycia w grupie rówieśniczej. Trzylatki zaczynają wspólnie się bawić, słuchają ciekawie prowadzonych zajęć, tworzą pierwsze artystyczne projekty, a nawet próbują liczyć i poznają litery. Biorą aktywny udział w życiu szkoły. Chętnie śpiewają, tańczą i słuchają muzyki. Chodzą na spacery. Bycie członkiem grupy i próby komunikowania się z innymi dziećmi to olbrzymi kamień milowy w rozwoju trzylatka, ze szczególnym uwzględnieniem rozwoju emocjonalnego.

“Dzieci nie liczą czasu, toteż wystarcza im go na gruntowne obserwacje” – Jakob Bosshart

Tropiciele poznają alfabet – głoski i litery, uczą się liczyć, śpiewają piosenki i tańczą, świetnie się przy tym bawiąc. Wykonują rozmaite projekty. Ćwiczą. Potrafią już skupić się podczas zajęć na macie, odnajdują się w grupie rówieśników, to tutaj zawiązują się pierwsze przyjaźnie. Malowanie, szlaczki i wycinanie to część ich codziennej rutyny. Chętnie odpowiadają na pytania, a nawet występują w szkolnych przedstawieniach.

Program realizowany jest w języku polskim z elementami języka angielskiego i uwzględnieniem amerykańskich tradycji i kultury. W nauczaniu Tropicieli nie może zabraknąć kształtowania dojrzałości i aktywności społecznej, które okażą się niezbędnym fundamentem w życiu wczesnoszkolnym.

“Pracą dziecka jest zabawa. Dzieci uczą się poprzez wszystko, co robią” – Carolyn Hooper

Odkrywcy to ostatni przystanek w wychowaniu przedszkolnym. Zajęcia odbywają się w języku angielskim dla pre-K oraz Kindergarten. Rozwój dziecka dwu- lub wielojęzycznego obejmuje tu również elementy polskiej i amerykańskiej kultury oraz promuje ciekawość świata i uważność w relacjach z innymi. Alfabet angielski, dni tygodnia, pory roku, nazwy miesięcy, liczenie, rymowanie, aktywność fizyczna oraz muzyka i projekty plastyczne to elementy dydaktyczne naszego curriculum. Równie ważny jest rozwój emocjonalny. Pomagamy dziecku lepiej rozumieć świat, samego siebie i innych. To spotkanie własnych pragnień z wymaganiami otoczenia jest jednym z najważniejszych zadań wieku przedszkolnego.