Współpracowali z nami

Elżbieta Łuczywek

Spokojna i życzliwa zastępczyni dyrygenta Wyspy. Żyje zgodnie z dewizą “Śmiej się, idź dalej!”. Niezwykle wrażliwa, w wolnym czasie uprawia ogródek bądź haftuje, wyczarowując różne rękodzieła. Jak przyznaje, marzy o “zwykłych”-acz ważnych rzeczach-zgodnej rodzinie i szczęśliwych dzieciach. Słowem, którego nadużywa jest lubiane przez wszystkich “dobra”.  Z uśmiechem wspomina czasy dzieciństwa, gdy bez siodła jeździła konno. To miłość do natury byłaby głównym powodem dla którego zamiast drogi nauczyciela wybrałaby drogę biologa. Stąd też pewnie wciąż niegasnąca jest u niej chęć poznania mowy zwierząt. Tymczasem jednak rozszyfrowuje mowę maluchów, język swoich dzieci-nastolatków i przeróżne natchnienia szefowej.


Irmina Jaskółka

Pogodna, ciepła i pełna energii opiekunka dzieci o specjalnych potrzebach edukacyjnych, a obecnie także „starszaków” czyli Odkrywców. Praca zawodowa jest dla niej bardzo ważnym elementem codziennego życia-przynosi jej bowiem wiele radości i satysfakcji. U swoich podopiecznych ceni wyjątkową wrażliwość i szczerość. Niezwykle cierpliwa i odpowiedzialna, uwielbia na nowo odkrywać świat w towarzystwie maluchów. Jak mówi, w zupełności zgadza się z Carol S. Dweck, według której „prawdziwie wspaniałym nauczycielom zależy na rozwoju intelektu i zdolności swoich uczniów.” Z uśmiechem opowiada o swoim dzieciństwie, a w szczególności zabawach w chowanego. Wolny czas spędza na czytaniu książek, najchętniej tych autorstwa Torey Hayden, oraz nauce języka hiszpańskiego. Uprawa kickboxing i jogę, a w zależności od pory roku jeździ na rowerze, bądź nartach czy łyżwach.


Izabela Szwarczewska
Sylwia WilkUśmiechnięta, spokojna i obowiązkowa nauczycielka Odkrywców. W każdym potrafi dostrzec jego zalety i dobre strony, nie powinno więc dziwić, że, jak sama przyznaje, stale czegoś poszukuje. Marzy o domu w Prusach pod Warszawą, gdzie razem z cudownymi rodzicami, wspaniałym mężem i synem mogłaby spędzać czas. Od najmłodszych lat zajmowała się dziećmi, biorąc pod swoje skrzydła wszystkie maluchy z osiedlowego podwórka. W wolnych chwilach oddaje się czytaniu książek o etyce i biologii oraz słuchaniu muzyki klasycznej. Jest z siebie zadowolona, choć dąży do tego, by być jeszcze lepszą, na wzór Jan Pawła II. Z wrodzoną sobie łagodnością przyznaje, że boi się dużych prędkości i bywa zapominalska. Nie cierpi ignoracji, a u przyjaciół ceni przede wszystkim lojalność. Chciałaby posiąść dar uzdrawiania cierpiących i chorych.


Iwona Sikorska-Szczupak
Nauczyciel języków obcych, pedagog specjalny, autorka opowiadań i wierszy dla dzieci, związana z Wyspą na dobre i na… „uśmiechnięte”. Wnosi dużo życia i ogrom niesamowitych pomysłów.

 

 

 


Justyna Szmukala
Nauczycielka Odkrywców. Uwielbia pracę z dziećmi i dzięki niej wspaniale się realizuje. Jest spokojną, pogodną i odpowiedzialną osobą, charakteryzującą się dużą kreatywnością w codziennych zajęciach. Czas wolny lubi spędzać z rodziną, oddając się ulubionej fotografii. Tematem jej autorskich prac najczęściej bywają dzieci, bo to właśnie w nich dostrzega prawdziwe piękno, prostotę, niewinność i szczerość. Jej marzeniem jest posiadanie daru teleportacji. Mogłaby wówczas, gotując obiad swojej rodzinie, przenosić się w różne zakątki świata i niczym Helen Levitt czy Sebastiano Salgado okiem detektywa podglądać życie dzieci. Jest wrodzoną optymistką, a cechą nad którą wciąż pracuje jest roztargnienie. U innych nie znosi chamstwa i arogancji, ceni zaś sobie poczucie humoru oraz dystans do siebie i świata.


Edyta Mucha


Michalina Dobrzańska-Woźniak


Małgorzata Niemiec


Bogumiła Paprota

BogumilaPaprotaUśmiechnięta, dobroduszna i odpowiedzialna. Z wrodzoną sobie szczerością przyznaje, że za bardzo się wszystkim przejmuje. Niedawno spełniło się jej największe marzenie- urodziła piękną córeczkę, z którą uwielbia spędzać każdą wolną chwilę. Myślami chętnie też wraca do swojego dzieciństwa, a w szczególności wycieczek do lasu, gdzie z pasją zbierała grzyby. W codziennym życiu czerpie przykład ze swojej mamy. W ludziach ceni przede wszystkim szczerość; nie cierpi natomiast zazdrości i obłudy. Sama czuje się szczęśliwa i spokojna. Gdyby nie była nauczycielem, zostałaby lekarzem. Chciałaby posiąść dar latania, by szybować w przestworzach niczym ptak. Nawet mając skrzydła unikałaby jednak pająków, bo tych boi się najbardziej.


Mariola Więcek
Mariola WiecekCierpliwa i wyrozumiała wychowawczyni Misiów, która z optymizmem spogląda na świat. Nie cierpi kłamstwa, ceni zaś sobie szczerość. Jest szczęśliwa i spełniona, gdyż znalazła już swoją wielką miłość. W wolnych chwilach lubi odpoczywać oglądając ulubione seriale bądź wypiekając różne smakołyki. Przyznaje, że jak na prawdziwą kobietę przystało, panicznie boi się myszy. Do jej ulubionych bohaterów literackich należą Telimena i… Miś Uszatek. W swoim czasie wybacza wszystkie błędy, a słowem, którego nadużywa jest “cicho”. Bardzo lubi pracę z dziećmi i nie zamieniłaby jej na inną. Chciałaby jednak umieć pięknie śpiewać. Obecny stan swojego umysłu określa jednym zdaniem: w normie.


Sylwia Buch

Sylwia Buch Radosna, pomocna i dobroduszna opiekunka Odkrywców. Niezwykle sympatyczna, marzy o tym, by założyć kiedyś dużą rodzinę. Ma jej w tym pomóc wysoki, lojalny i zabawny mężczyzna, oczywiście polskiego pochodzenia. Jak sama przyznaje, kocha dzieci i uwielbia się nimi zajmować, towarzysząc im w zabawie i nauce. W wolnych chwilach czyta dzieła Adama Mickiewicza… lub z radością wraca wspomnieniami do swojego dzieciństwa, kiedy to bawiła się w walizce, mając nadzieje na dalekie podróże. Przyznaje, że nie kłamie, gdyż najczęściej nie ma ku temu powodów; jednocześnie potrafi wybaczyć prawie wszystko, co zresztą skrzętnie wykorzystują najmniejsi zainteresowani. Bohaterami życia codziennego są dla niej, przynajmniej na razie, koleżanki z pracy. Obecny stan swojego umysłu określa jako spokojny i szczęśliwy, choć chciałaby jeszcze posiąść umiejętność czytania ludzkich myśli-bez korzystania z magicznej kuli.


Renata Głowacka
Renata GlowackaRadosna i pracowita wychowawczyni Misiów; szczęśliwa żona i matka. Jest prawdomówna i jak zapewnia, nigdy nie kłamie, gdyż “najgorsza prawda jest lepsza od najlepszego kłamstwa.” Tak jak jej ulubiony bohater literacki Kubuś Puchatek, u przyajciół ceni to, że są zawsze obok, choć fizycznie mogą być daleko. Lubi dużo mówić a w wolnym czasie z przyjemnością oddaje się zakupowemu szaleństwu. Nie ma żadnych fobii; nie cierpi kłamstwa i znęcania się nad słabszymi. Wybacza błędy tym, którzy potrafią się do nich przyznać. Gdyby nie była nauczycielem, chciałaby zostać adwokatem, choć jak twierdzi, brakuje jej pewnych niezbędnych do wykonywania tego zawodu cech charakteru. Tymczasem, w życiu codziennym czerpie przykład z Matki Teresy z Kalkuty i niczym jej czteroletni podopieczni—marzy o lataniu.


Izabela Kantorowicz

Izabela KantorowiczEnergetyczna, wesoła i niezwykle otwarta Krakowianka, która, jak sama przyznaje, nie potrafi stanowczo powiedzieć drugiej osobie “nie”. Razem ze swoimi wychowankami, Poszukiwaczami, z wielką pasją ćwiczy śpiew, którego z przyjemnością codziennie słuchają także sąsiadujące grupy i nauczyciele. W wolnym czasie szydełkuje, robi na drutach i rozwija się twórczo poprzez… wytwarzanie wyrobów ceramicznych. Lubi pływać, jeździć na rowerze i od czasu do czasu “lecieć z wiatrem”. Może ma to związek z jej dzieciństwem, kiedy to razem z mamą jeździła na karuzeli wyobrażając sobie, że jedzie windą do nieba. Marzy o tym, by wybudować duży ośrodek, a właściwie gospodarstwo, które otwarte byłoby dla wszystkich potrzebujących maluchów. Pełnią szczęścia jest dla niej bowiem spełnianie dziecięcych marzeń i sprawianie im radości. Podziwia postawę kobiet świętych—i sama nieustannie dąży do jak najlepszego poznania samej siebie. Stara się żyć zgodnie z dewizą “Nie czyń drugiemu, co tobie niemiłe”, jednocześnie ciesząc się każdą chwilą-szczególnie w towarzystwie najmłodszych.


Barbara Naglak
BarbaraNaglakPogodna i kreatywna. Sama o sobie mówi: “zodiakalny Byczek”, który bywa pamiętliwy. Wielka miłośniczka zwierząt i ludzi, zawsze chętnie niosąca pomoc tym w potrzebie. Nie cierpi kłótni, a u przyjaciół ceni przede wszystkim poczucie humoru. W wolnych chwilach oddaje się artystycznym pasjom, a także pracy w ogrodzie i gotowaniu. Gdyby nie była nauczycielem, pracowałaby jako konserwator zabytków. Niczym jej wielki autorytet, Karol Wojtyła, marzy o życiu w zgodzie z ludźmi i naturą. Wybacza błędy, które potrafi zrozumieć, a o obecnym stanie swojego umysłu mówi z uśmiechem: “nadgryziony zębem czasu”.


Magdalena Fiedor
MagdalenaFidorPracowita i radosna artystyczna dusza; mama trzech uroczych chłopców. Z sentymentem wspomina swoje dzieciństwo, kiedy czas zdawał się płynąć wolniej a każdej niedzieli cała rodzina spotykała się przy cieście z malinami lub wybierała się na wycieczki. Jak przyznaje jest dokładna i łatwowierna, a gdy kłamie, to się czerwieni. Łatwo wybacza błędy popełnione przez przypadek. W wolnych chwilach lubi gotować, piec i malować—tylko nie pająki, bo tych boi się najbardziej. Gdyby nie była nauczycielem, zostałaby artystą-pasjonatem bądź ogrodnikiem. Tymczasem swoim zamiłowaniem do sztuki stara się podzielić z ukochanymi podopiecznymi. Jak na artystę przystało, bywa roztargniona. Marzy o tym, by posiąść dar bajkopisarstwa. Stara się żyć według zasady—jeśli coś robisz, rób to najlepiej, jak potrafisz.


Joanna Malecki
JoannaMaleckiOdpowiedzialna, lojalna i wesoła opiekunka Krasnali. Z wrodzonym sobie uporem dąży do spełnienia największego marzenia: wybudowania małego domku gdzieś nad oceanem. Wolny czas spędza na czytaniu “Małego Księcia” i podróżowaniu; lubi wypoczynek na świeżym powietrzu, na przykład pod namiotem. Z sentymentem wspomina też wyjazdy do Krakowa, który określa mianem magicznego miasta. Gdyby nie była nauczycielą, byłaby lekarzem, prawdopodobnie często wyjeżdżającym na misje w ramach programu “Lekarze bez granic”. Choć na ogół spokojna, obsesyjnie boi się latania, pewnie dlatego chciałaby móc przemieszczać się w czasie i przestrzeni. Z łatwością wybacza wszystkie nieświadome błędy. Stara się żyć według dewizy: “Nie rób drugiemu, co tobie niemiłe”.


Alicja Kuss Kondrat

Ciepła, życzliwa i uśmiechnięta opiekunka Krasnali. Dumna i szczęśliwa mama trzech synów a także nauczyciel – prawdziwy, z powołania. Jak przyznaje, lubi, gdy wszystko jest poukładane. Tak więc myszy, zwiastunki brudu, budzą w niej obsesyjny lęk. W wolnych chwilach lubi malować, słuchać dobrej muzyki i czytać, na przykład o ulubionej Hrabinie Cosel. Gdyby nie była tym, kim jest, chciałaby pozostać… sobą! U przyjaciół ceni lojalność i wiarygodność. Sama nie kłamie, a gdy musi – milczy. Przyznaje, że jest ciut nadwrażliwa a słowem, które nadużywa jest pieszczotliwe “skarbie”. Nie cierpi fałszu, jednak potrafi wybaczyć wszystkie ludzkie błędy. Marzy o stabilizacji i szczęściu bliskich a także słuchu absolutnym. Obecny stan umysły? “W normie intelektualnej.”


Wioletta Bednarz

WiolettaBednarzDyrektor Wyspy Dzieci w Northbrook.  Ogromnie wrażliwa na niesprawiedliwość, zawsze staje w obronie słabszych. Od urodzenia chciała pracować z dziećmi, co czyni z tym samym zapałem od kilkudziesięciu lat ucząc i wychowując dzieci i młodzież ze wszystkich grup wiekowych. Przedszkolanka, terapeutka , historyk i menadżer. Jej wychowankowie – już dorośli ludzie- utrzymują z nią kontakty do dzisiaj. Jest ich powierniczką i doradcą. Łatwo skupia wokół siebie ludzi, zawsze jest liderem. Nie podejmuje wyzwań, których nie może zrealizować w stu procentach.  Dużo wymaga od siebie i innych. Jest ciepła i empatyczna. Kocha kwiaty. Jej dewizą jest, aby patrzeć na lepszych od siebie, bo gorsi znajdą się zawsze. Nie potrafi kłamać – jest osobą bardzo słowną. Nie znosi chamstwa. Jej azylem jest rodzina. Gdyby miała czarodziejską moc sprawiłaby, aby dorośli nigdy nie wyrośli z bycia dziećmi.


Joanna Zieliński


Magdalena Siwula

Uśmiechnięta, czuła i odpowiedzialna wychowawczyni Podróżników; szczęśliwa żona i matka „Leoniusza”. Ponad wszystko nie znosi bałaganu, stąd z niesłabnącą energią porządkuje razem z dziećmi książki, zabawki oraz przygotowuje dekoracje. Niezwykle skromna, ma, jak zapewnia jej mąż, wielkie serce, które potrafi wybaczyć wszystkie błędy-najszybciej jednak te ortograficzne. W wolnym czasie lubi uprawiać sport lub… porządkować. Rzadko pozwala sobie na relaks. Wówczas z chęcią ogląda jednak bajeczki, których bohaterem jest Baranek Shaun. Jak przyznaje, nadużywa wyrażenia: „Nie i koniec”-najczęściej jednak w stosunku do rodziny. Gdyby mogła zamienić się w zwierzę, byłaby wolnym od trosk motylem. Tymczasem jednak wciąż ma nadzieję na kilka dodatkowych centymentrów wzrostu.


Anna Awakowicz

Pracowita, uśmiechnięta i odpowiedzialna opiekunka Krasnali. Żyje według zasady, że pomaganie innym przynosi więcej radości niż myślenie tylko o sobie. Jest optymistycznie nastawiona do życia, cieszą ją nawet drobne rzeczy jak rozmowa z dzieckiem czy rodzinny obiad. Według niej, szczęście nie jest związane ze stanem posiadania. Jest uczciwa i nie kłamie, a ponad wszystko nie cierpi hipokryzji. Z uśmiechem wraca wspomnieniami do najmilszych chwil z dzieciństwa- wakacji spędzanych z babcią i dziadkiem.  Zapach pieczonego ciasta i skoszonej trawy, natura, beztroskie zabawy  – na zawsze pozostaną w pamięci. Uczciwa i otwarta, nie lubi samotności. Chciałaby posiadać ładny głos, choć cieszy się z tego kim jest, na co dzień podziwiając ludzi, którzy pomagają innym. W wolnych chwilach ogląda filmy i czyta książki.