2 marca, cała Ameryka czyta dzieciom

„Nigdy nie będziesz zbyt starym, zbyt zwariowanym lub zbyt szalonym, by nie móc wziąć książki do ręki i poczytać dzieciom tej książki spragnionym.”
Dr. Seuss

Tak jak my mamy naszych ukochanych autorów dla dzieci – Jana Brzechwę i Juliana Tuwima – tak Ameryka ma swego cudownego i zabawnego pisarza o imieniu Dr. Seuss.  Jego pełne fantazji i humoru, uroczo i niebanalnie ilustrowane książeczki z wdziękiem zachęcają dzieci do czytania i sprawiają, że to czytanie staje się niezmiernie prostą czynnością.  Bohaterzy jego książek to szalony kot – rozrabiaka wystrojony w wysoki biało – czerwony kapelusz Grinch, który chciał odebrać światu dzień Bożego Narodzenia czy też zabawny słonik Horton.

Co roku na początku marca w dzień urodzin tego pisarza cała Ameryka bierze udział w akcji : Czytamy dzieciom!  Tego dnia w szkołach całego kraju przeznacza się czas na czytanie książek przez zaproszonych specjalnie na tę okazję gości: rodziców, bibliotekarki, znanych aktorów czy burmistrzów miasta.  Nawet Pierwsza Dama Stanów Zjednoczonych i minister edukacji spotykają się tego dnia w Bibliotece Kongresu z najmłodszymi mieszkańcami Waszyngtonu, aby im poczytać coś miłego.

Kto to taki Dr. Seuss?

Urodził się w roku 1904 w rodzinie niemieckich imigrantów w Springfield. Jak wspominał, miał szczęśliwe dzieciństwo ubarwiane kołysankami i rymowankami swojej mamy. To matka tego autora, Henrietta Seuss Geisel, zaszczepiła w nim umiejętność i potrzebę rymowania i stwarzania własnych wierszowanych opowiastek. Teodor już podczas studiów zajmował się wydawaniem humorystycznego pisma, niewiele później zajął się także rysowaniem komiksów.  Przez ponad 15 lat pracowal jako twórca kampanii reklamowych dla firm naftowych.

I nagle dostał propozycję zilustrowania książki dla dzieci.  I choć książka ta nie zdobyła znacznego sukcesu, jego ilustracje zostały zauważone i docenione.  Ośmielony i zachęcony tym drobnym sukcesem napisał i zilustrował swoją pierwszą książeczkę dla dzieci zatytułowaną And to Think That I Saw It on Mulberry Street („I pomyśleć, że widziałem to na ulicy Morwowej”).  Jak to się często zdarza w początkach kariery wielkich i lubianych autorów, Dr. Seuss musiał „przebijać głową mur” aż 27 razy, zanim wreszcie znalazł wydawcę chętnego do opublikowania tego dziełka.

Wielki sukces przyszedł jednak zupełnie przypadkiem dopiero nieco później.  Pewna agencja wydawnicza poprosiła go o napisanie książki dla dzieci stawiających pierwsze kroki w czytaniu, książki która zawierałaby tylko 225 słów określanych jako podstawowe dla początkującego czytelnika. I tak powstał wielki, ponadczasowy bestseller The Cat in the Hat („Kot w kapeluszu”). A po nim przyszły inne…

Dr. Seuss zmarł w 1991 roku jako uznany i uwielbiany autor literatury dziecięcej.  Napisał 44 książeczki dla najmłodszych czytelników, z których najbardziej popularne to Green Eggs and Ham („Zielone jajka i szynka”), wspomnainy już The Cat in the Hat i How the Grinch Stole Christmas.

Cała Ameryka czyta dzieciom w dniu 2 marca, w dniu rocznicy urodzin swojego ulubionego pisarza.  Nie zapominajmy jednak, że poza drugim dniem marca są jeszcze 364 dni w roku, które także możnaby spędzić z ulubioną książką w ręku.

Miłych poczytanek!

Iwona Sikorska – Szczupak